Türk Takvimi

12 Hayvanlı Türk Takvimi
12 Hayvanlı Türk Takvimi

Hazırladığımız bu 12 Hayvanlı Türk Takvimi Yıl Hesaplama Programıyla Doğduğunuz Yılın Hangi Türk Yılına Denk Geldiğini Görün:


Bu yazı ile şunlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız:

1- 12 Hayvanlı Takvim - Hangi yılda doğdunuz?
2- 12 Hayvanlı Takvim - Doğduğunuz yıla göre karakteriniz nedir?
3- Türk Astroloji yorumları

Türk olmayan bilim insanlarınca bu takvimin Çinlilerden Türklere geçtiği görüşü genel olarak kabul görmüştür. Türk bilim insanları ise genelde bu takvimin Türklere ait olduğunu belirtirler. 

12 Hayvanlı Türk Takviminin Türklerden Çinlilere geçtiğini gösteren en önemli deliller Türklerin yaşam tarzında saklıdır. Hayvanlar ile birlikte yaşayan ve gök nitelikli bir dine inanan Türklerin, yine hayvanları ve güneşi merkeze alan bir takvim kullanmış olmaları daha muhtemeldir.

Güneş merkezli olan 12 Hayvanlı Türk Takvimi; M.Ö. 1517'den bu yana kullanılmaktadır. 

Yine geniş bozkırlarda ömür süren göçebe Türkler; yerleşik hayata geçmiş Çinlilerden daha hareketli bir hayat tarzına sahipti ve bu nedenle yollarını bulmak ve yolculuklarını planlamak amacıyla gökyüzü hareketlerini, yıldızların konumunu ve zamanı hesaplıyorlardı. Türk göçebelerinin otağlarının ortası açık olur ve otağı ayakta tutan sırıklar adeta gökyüzünü bölümler ve yıldızların hareketlerinin izlenmesini kolaylaştırırdı.

Türk Halk Takvimi, Türk göçebelerinin yaşam tarzına göre şekillenmiş ve belirlenmiştir. Bugün Anadolu'da halen bu takvimden yararlanarak doğa olayları beklenir. (Örneğin Nisan'ın 6'sı, Kırlangıç Fırtınası)

Türkler günü oniki saatlik dilime ayırmışlar ve her birine "çağ" demişlerdir. Çağlar sırasıyla Oniki Hayvan adlarıyla anılır. 

Günün başlangıcı, günümüzde de olduğu gibi gece yarısıdır.

Türkler bir yılı 24 adet 15 günlük aya da ayırmışlar ve bunu yaparken de Güneşin hareketlerini esas almışlardır. 12 veya 24 aylık her iki dilimleme de tam bir Güneş yılıdır ve 365,2436 günden oluşmuştur.

12 Hayvanlı Türk Takvimine Göre Hangi Hayvan Yılında Doğduğunuzu Öğrenin

Doğduğunuz yılın üzerine tıklayın, ya da resimlere ve yazılara tıklayın.

Doğduğunuz Türk yılına göre, hangi hayvan yılında doğduğunuzu bu tabloda görebilirsiniz. Her bir hayvanın karakter tahliline ulaşabilirsiniz.
Türk astrolojisine göre karakter analizi için lütfen aşağıdaki yıllardan birine ya da resimlere tıklayınız.

1939

 
 
 
 

 
 
 
 

AYLARA GÖRE TÜRK BURCUNUZ - HAYVAN ADINI ÜSTÜNE TIKLAYIP KARAKTER TAHLİLİNİ GÖREBİLİRSİNİZ: 
Yazılardaki bütün astrolojik yorumlar, Dr Abdullah Manaz'ın Türk Takvimi ve Astrolojisi kitabından alınmıştır.Türk Takvimi
Aylar
Astroloji
22 Haziran – 22 Temmuz
Yengeç
23 Temmuz – 23 Ağustos
Aslan
24 Ağustos – 23 Eylül
Başak
24 Eylül – 23 Ekim
Terazi
24 Ekim – 22 Kasım
Akrep
23 Kasım – 21 Aralık
Yay
22 Aralık – 20 Ocak
Oğlak
21 Ocak – 19 Şubat
Kova
20 Şubat – 20 Mart
Balık
21 Mart – 20 Nisan
Koç
21 Nisan – 20 Mayıs
Boğa
21 Mayıs – 21 Haziran
İkizler

6 yorum:

 1. Ben doğum yılı itibariyle domuz burcundan oluyorum (balık burcu) ama doğum günü itibariyle yılan (başak burcuyum) bu nasıl oluyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aylardır yanıt veremediğimiz için bağışlayınız.

   bizce doğum yılını temel almayı daha doğru buluyoruz ki geleneksel olarak da böyledir.

   Sil
  2. Peki bazı kaynaklar Çinlilerin bu takvimi bizden aldığını bazı kaynaklar ise bu takvimi bizim Çinlilerden aldığımızı söylüyor.Bu konu hakkında bilgilendirici bir kaynak var mı elinizde?

   Sil
 2. Türkler'de yeni yıl 21 mart değil mi? Yıl yıl verilmiş ama 1 ocaktan 1 ocağa değil sonuçta bu yıl başları. Başlangıç tarihleri de yazılsa güzel olur. Açıklama sayfasını editleyip küçük ekleme yapmanız yeterli olur.

  YanıtlaSil
 3. www.bediullah.blogspot.com adresinde güzel bir yazı var.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.